ï»z
Apokalipsa w sztuce!!! |
|||
|
Apokalipsa
Daty apokalips
Opinia naukowcow
Religie
Mitologia
Sztuka
Zegar zaglady
Galeria
Wizje konca swiata przytacza Apokalipsa Swietego Jana. Powstala ona prawdopodonie na wyspie Patmos. Tam wlasnie swiety doznal objawienia, spisal je i dzieki temu obecnie znamy jego wizje, jako ostatnia ksiege Biblii.
Apokalipsa przedstawia obraz konca swiata, kiedy to po walce Chrystusa z Szatanem nastapi Sad Ostateczny. To ogromne wydarzenie skupi wokol Boga wszystkich ludzi. Zarowno tych zyjacych wciaz na ziemi, jaki i tych, ktorzy odeszli juz z ziemskiego swita. Apokalipsa jest ksiega niezwykle wizyjna, pelno w niej symboli i znakow, ktore nalezaloby odczytac zeby zrozumiec sens przeslania, jakie niesie. Takimi tajemniczymi, wizyjnymi postaciami sa przedstawieniu w niej Czterej Jezdzcy Apokalipsy.
Motyw ten wykorzystal malarz Albrecht Durer w szkicu pod tytulem "Czterej jezdzcy Apokalipsy." Na szkicu jezdzcy na koniach morduja bezbronnych ludzi. Kazdy z jezdzcow wyglada zupelnie inaczej. Pierwszy z nich ma luk i korone, to symbole dobra. Drugi symbolizuje wojne, stad dzierzy w swym reku miecz. Kolejni dwaj jezdzcy, to symbolizujacy glod jezdziec z waga i symbolizujacy smierc mezczyzna. Obraz ukazuje okrucienstwo ludzi i zwierzat. Pokazuje takze okrucienstwo tytulowych Jezdzcow Apokalipsy. Jezdzcow bezlitosnie mordujacych ludzi. Ze szkicu wyczytac mozna takze nieuchronnosc smierci. Obraz przedstawia smutna prawde, taka iz, na byc moze w rozny i trudny do przewidzenia sposob, ale zginie kazdy czlowiek. Kazdy z ludzi bedzie takze musial odpowiedziec za swe czyny stajac przed sadem ostatecznym. W dniu, gdy nastanie Apokalipsa zaden z ludzi zarowno zywych jak i zmarlych nie uniknie rozliczenia.
Innym dzielem malarskim przedstawiajacym motyw Apokalipsy jest obraz pod tytulem "Triumf smierci" autorstwa Pietera Bruegla. On takze ukazuje smierc i cierpienie. Ludzie sa zabijani przez szkielety. Zganiaja one ludzi do klatki, ktora znajduje sie w centrum obrazu. Na dalszym planie widac takze plonace domy i kosciotrupy napadajace na kolejnych ludzi. Obraz ten takze ukazuje wladze smierci. Ludzie sa niemalze osaczenie przez smierc, ktora uosabiaja ukazane na obrazie kosciotrupy. Czlowiek jest takze bezradny wobec sily i wladzy wyslannikow smierci.
Czeslaw Milosz wykorzystal motyw Apokalipsy w jednym ze swych wierszy. "Piosenka o koncu swiata." Przedstawia go jednak w zupelnie odmienny sposob niz przytoczone powyzej opisy malarskie. W Apokalipsie swietego Jana oraz na opisanych powyzej obrazach Pietera Bruegla i Albrechta Durera apokalipsa ukazana jest w przerazajacy, okrutny sposob. We wszystkich wizjach koniec swiata przedstawiony jest jako moment calkowitej zmiany. Swiat przestaje funkcjonowac. Wszystko na ziemi ustaje. Cala ziemia i jej mieszkancy staja przed porazajacym doswiadczeniem swego konca. Wiersz Czeslawa Milosza na tym tle prezentuje sie zupelnie inaczej. Otoz w czasie, konca swiata o ktorym pisze Milosz w zasadzie nic sie nie zmienia. Jak czytamy w wierszu, w chwili konca swiata:
|